Skip to main content

Zveme Vás do Liberce

„Buď jdeš do kopce, nebo prší.“ věta, kterou od místních uslyšíte opravdu často, vyjadřuje nejen charakter města, ale také drsný smysl pro humor jeho obyvatel. Severočeské město Liberec má textilní průmyslovou historii, která mu dala současnou tvář - ač si to již málokdo ze současných obyvatel uvědomuje. Sousední, jen pár kilometrů, 20 minut autem a 30 minut tramvají vzdálený Jablonec nad Nisou je rovněž spojován s průmyslovou historií, spíše však tou sklářskou. Obě bývalá německá města obývaná českou menšinou spojuje řeka Nisa. A také jejich společné znaky kopcovité, podhorské krajiny rozsáhlých lesů a poněkud vrtkavějšího počasí s krásnými zimními náladami, kratším, ale o to barvitějším létem. Obě města jsou protkána přírodou - vodními nádržemi, lesy, které sestupují až do vilových čtvrtí pompézních obytných staveb z přelomu 19. a 20. století. Architektura je však mnohem různorodější. A českým unikátem je fakt, že dojedete z jednoho města do druhého tramvají.
Příroda je zde tak na dosah ruky, že jsou obě města považována za bránu do Jizerských hor plných rozhleden, vyhlídek a pořádných kopců. Ne nadarmo je oblast známá jako zimní ráj pro lyžaře.

Pokud máte raději procházky po městě, jeho architektura vás určitě nezklame. Dýchne na vás charakter bývalého sudetského města, které jeho obyvatelé s hrdostí prohlašovali za hlavní město českých Němců. A ti se pro naplnění tohoto hesla skutečně snažili ze všech sil (a často až do dna městské pokladny). Město současnosti se tak pyšní majestátní radnicí z počátku 20. století, stavbami tzv. Zlatého trojúhelníku (muzeum, obchodní komora a bývalé městské lázně, dnes galerie) či vilami v řadě krásných, prostorných a zelení protkaných čtvrtí, vždy napodobující to nejlepší z architektury Rakouska-Uherska konce 19. a počátku 20. století.
Městské lázně a muzeum budete mít jako naši konferenční hosté příležitost vidět nejen zvenku, ale i zevnitř vrámci doprovodného programu.
Jako Zlín má svého Baťu, Liberec (Reichenberg) barona Liebiga. Jeden z nejvýznamnějších průmyslníků jeho doby vystavil pro dělníky celou čtvrť ulic známou pod označením Liebigovo městečko, dnes vysoce ceněnou filmaři celého světa (celé město v posledních pár letech zažívá neobvyklý filmařský boom v podobě zájmu českých, amerických a čínských filmových studií).
A pak tu máme symboly 20. století. A z nich ten nejvýznamnější, s nímž se ztotožňuje většina obyvatel celého regionu a kraje - Ještěd. Krásný výhled na horu s unikátní a světově ceněnou stavbou budete mít přímo z konferenčních prostor.

A jak v Liberci naložit s volným časem? Jablonec a Liberec jsou města specifická láskou jejich obyvatel ke sportu a přírodě. Budete-li mít chuť, zaběhejte si ráno před náročným konferenčním dnem kolem přehrady Harcov. Je jen malý kousek od místa konferenčního ubytování i kampusu univerzity. Nebo se jen tak, s klidem v duši, projděte na hráz a užívejte si krásných pohledů na vily a lesy v okolí a Ještěd na horizontu. To vás nejlépe utvrdí v tom, že jste skutečně v Liberci.