Skip to main content

Konferenční tipy a triky #1: doprava

Širší centrum města Liberec a pro jeho návštěvníky důležitá místa nejsou od sebe navzájem příliš vzdálena. Větší problémy mohou chodcům působit (proslulé) liberecké kopce. Je pravdou, že roviny jsou v Liberci vzácným zbožím a otázky typu, kam mám jet na výlet na kole, abych se vyhnul kopcům, jsou prostě úsměvné a pozná se, že tazatel z Liberce není.

Hromadná doprava v Liberci

Od vlakového či autobusového nádraží se lze do kampusu univerzity dopravit tramvají a autobusem MHD. Hlavní dopravní uzel MHD v Liberci se jmenuje Fügnerova (místními nazývána Fígnerka). Zatímco autobusy RegioJet spojující Liberec s Prahou Vás zavezou přímo na Fígnerku, vlakové nádraží (a i autobusové se zbytkem spojů) je asi 15 minut chůze vzdáleno. Použijte proto tramvaj 2, 3, 5 nebo 11 směr Lidové sady, Fügnerova, Vratislavice nebo Jablonec. Pro cestu do univerzitního kampusu (zastávka Technická univerzita, bus 15, 19 nebo 29) nebo na univerzitní koleje (zastávka Univerzitní koleje, bus 15 nebo 29) použijte autobus, na který přestoupíte na Fígnerce. Pro dopravu do Unihotelu použijte autobus X2 nebo X3, které nahrazují v úseku Fügnerova-Lidové Sady tramvaje, a vystupte na zastávce 5. května.
Základní přestupná jízdenka na 40 minut stojí 20 Kč, kupte ji v trafice, v tramvajích lze koupit jízdenku bezhotovostně bezkontaktní bankovní kartou (terminály jsou vpředu každého vozu). SMS jízdenku (25,- Kč + cena SMS lze koupit zasláním sms LIB nebo LIB25 na telefonní číslo 90206.

Doprava autem a parkování

Liberec je dobře dostupný po dálnici z Prahy. Parkování v centru je, stejně jako v dalších velkých městech, regulováno parkovacím poplatkem. V celém okolí kampusu, v kampusu vlastním, ale i v blízkosti muzea a galerie, je parkování bezplatné. Pozor si ale dejte na oblast v blízkosti zoo a botanické zahrady, kde jsou opět téměř výhradně zóny placeného stání.